utorok 9. augusta 2011

Nechty ako z reklamy


Hovorí sa, že krásne nechty sú vizitkou pravej dámy, ale i zrkadlom celkového zdravia človeka. Čo prezrádzajú tie tvoje?

Nechty vďaka svojej forme, štruktúre a sfarbeniu spoľahlivo odhalia, čo sa odohráva v našom tele. Ak sú slabé a krehké, je možné, že organizmu chýbajú niektoré vitamíny a minerály. V našich podmienkach trpia chorobným stavom nechtov v dôsledku nedostatočnej výživy prakticky iba pacienti s poruchami trávenia alebo vstrebávania látok z potravy, napríklad pri celiakii či po operáciách tráviaceho traktu. Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorých strava je málo pestrá či nevyvážená, často z dôvodu nejakej diéty. Ak teda niektorý druh potravín nekonzumuješ pre alergiu, sezónnu nedostupnosť či celkom prozaické "neľúbenie", je dosť možné, že sa tvojim nechtom nedostáva dostatok potrebných živín. V tom prípade ti môžu spraviť dobrú službu vhodne zvolené doplnky výživy.

Vábivé plesne sú len na syre

jedným z najnepríjemnejších ochorení nechtov, aké nás vôbec môže postihnúť, sú plesne. Postihnutá oblasť nechta sa môže odlúčiť od nechtového lôžka. Na tomto mieste nadobudne necht bielu farbu, často zhrubne a rozpadá sa. Kvasinky zasa spôsobujú hnisavý zápal tesného okolia nechtu. Koža v okolí je opuchnutá, červená, bolestivá a po zatlačení môže z postihnutých oblastí vytekať biely výtok. Zmeny môžu viesť od miernych deformácií až k strate celého nechta. Po vhodnej liečbe u dermatológa po plesniach nezostane ani stopy.

Žlté ako Slniečko, zelené, bodkované...

Zdravý nechty má hladký, mierne lesklý povrch, je elastický a ružový. Biele škvrny môžu byť dôsledkom silného tlaku či poranenia koreňa nechtu, rovnako ako nedostatku vápnika či niektorých minerálov v organizmu. Zároveň však neraz bývajú signálom vážnejších ochorení, akými sú poruchy obličiek či pečene. Žltkasté sfarbenie nechtov je najčastejšie atribútom fajčiarov, no príčinou môže byť i časté odlakovávanie a lakovanie. Preto je pred použitím farebného laku vhodné siahnuť po bezfarebnom, ktorý necht ochráni.
Rady starých materí nám v prípade, že chceme rozžiariť a vybieliť nechtíky, kážú máčať si ruky v citrónovej šťave, alebo si ich ňou nebodaj poriadne vydrhnúť.

Odborník však pred takýmto postupom varuje: Efekt bielenia je v tomto prípade spôsobený vitamínom C, ktorý šťava z citróna obsahuje. No kyselina citrónová je z hľadiska chemickej štruktúry alfa hydroxy kyselina, aká sa používa pri pílingoch. V nízkej koncentrácii síce môže mať na nechty a kožu pozitívny, hydratačný vplyv, ak sa však prekročí prah tolerancie, vyslovene ich poškodzuje. A práve to je kameň úrazu - množstvo citrónovej kyseliny v citrónovej šťave môže kolísať a navyše má každý z nás spomínaný prah tolerancie úplne inde.

Ako ich chrániť?

Najúčinnejším nástrojom udržania prirodzeného výzoru nechtov je časté používanie krémov, ktoré zabezpečia ich hydratáciu. Pri prevencii infekčných ochorení je dôležité ošetrovanie čistými, dezinfikovanými nástrojmi. Rozhodne by sa nemala strihať tenká koža v okolí nechta. Pôsobí totiž ako bariéra proti možnému vzniku infekcie.

Poruchy rastu nechtov sa môžu vyskytovať pri závažnejšom ochorení prakticky ktoréhokoľvek orgánu či systému v našom tele. Zmena ich tvaru môže byť výsledkom kožných ochorení, akými sú psoriáza či ekzémy. Preto by sme pri akýchkoľvek podozrivých príznakoch nemali otáľať s návštevou kožného lekára.

Čo potrebujú nechty?

Našim nechtom prospievajú aminokyseliny, vitamíny skupiny B, vitamín C, železo, zinok, meď i selén. Okrem toho si vyžadujú stravu bohatú na vápnik, bielkoviny, vitamín A a kremík. V akých potravinách ich nájdeme?

* Na vitamíny skupiny B sú bohaté vajíčka, najmä žĺtok, mäso, vnútornosti, ryby, pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky, orechy, brokolica
* Železo je obsiahnuté vo vajíčkach, v mäse, rybách, pečeni, orieškoch či listovej zelenine
* Vitamín C sa vyskytuje v celej plejáde ovocia a zeleniny
* Kremík nám dodá sója a listová zelenina
* Vitamín A sa nachádza hlavne v rybom tuku, pečeni, ovocí a zelenine žltej a zelenej farby
* Na zinok a selén sú mimoriadne bohaté morské riasy
* Vápnik sa nachádza hlavne v mliečnych výrobkoch, morských rybách a listovej zelenine

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára